Co warto zobaczyć na Cyprze?

Cypr, najdalej na wschód wysunięta część Unii Europejskiej, nieco ponad milion mieszkańców, powierzchnia 9250 km?… i tak dalej, i tak dalej. A teraz do rzeczy! Dlaczego warto kupić bilet i lecieć na wyspę Afrodyty?

Kiedy przyleciałem do Pafos po raz pierwszy, jakieś 3 lata temu, o Cyprze wiedziałem tylko tyle, że mają tu niemałe kłopoty finansowe. I chyba nic więcej. Gdy już się na wyspie zainstalowałem, szybko okazało się, że Cypryjczycy wcale na kryzys nie narzekają. I że jest tu mnóstwo ciekawych i wartych bliższego poznania miejsc.

W kilku najbliższych wpisach postaram się opisać kilka całodniowych tras, dzięki którym odwiedzicie wszystkie najważniejsze lokalizacje na wyspie.

Plan jest taki:

Wyszukujemy odpowiedni dla swoich upodobań hotel w miejscowości Limassol. Wybór noclegowni ogromny, od hosteli po burżuazyjne 5*. A dlaczego Limassol? Idealną porą roku na zwiedzanie wyspy jest zima. Limassol to jedno z największych na wyspie, prężnie funkcjonujących miast. Podczas gdy zimą Pafos czy Larnaka zamieniają się w miasta-widma, Limassol nadal tętni życiem. Poza tym miasto jest idealną bazą wypadową, gdyż leży pośrodku południowego wybrzeża. Wszędzie stąd blisko.

Promenada w Limassol small

Promenada w Limassol

Jedna z rzeźb na promenadzie w Limassol small

Jedna z rzeźb na promenadzie

Zachód słońca w porcie w Limassol small

Zachód słońca w nowej marinie w Limassol

Kiedy już zainstalujemy się w hotelu, wypożyczamy auto. Auto? Zapytają osoby, które już zdają sobie sprawę, iż na wyspie obowiązuje lewostronny ruch. Uwieżcie mi. Jazda „pod prąd” wcale nie jest taka trudna jak się na początku wydaje. Będzie też sporo powodów do radości, gdy zamiast za drążek zmiany biegów, kierowca będzie łapał za klamkę (jestem pewien, że czytając to, próbujesz sobie to wyobrazić i machasz rękami na boki). Auto jest świetnym rozwiązaniem, gdyż w wiele najciekawszych miejsc na Cyprze w inny sposób nie dotrzemy. Albo dotrzemy, ale znacznie drożej. Najlepszą i najtańszą opcją jest rezerwacja auta z większym wyprzedzeniem, jeszcze przed wylotem z Polski.

Mamy już hotel, mamy auto, czas więc na nawigację. W hotelowej recepcji lub w informacji turystycznej w centrum miasta pytamy o mapy. W punkcie informacji dostaniemy mapę całej wyspy ale też mapy cypryjskich miast i regionów. Te drukowane przez CTO (Cyprus Tourism Organisation) mogą okazać się bardzo przydatne, są świetnie oznaczone i nie zawierają żadnych reklam. A jeśli nie umiesz czytać map ? odpalasz maps.google.pl na smartfonie.

Kiedy mamy już wszystko, ruszamy na podbój wyspy z pomocą poniższego spisu treści:

Trasa 1. Na zachód.

Część 1. Miejsce narodzin Afrodyty.

Część 2. Pafos.

Część 3. Cypryjskie wraki.

Część 4. Wąwóz Avakas.

Do zobaczenia na szlaku.

Powiązane wpisy

  • 1649731605

    super miejsce 🙂

  • 1649731605

    Prześwietne widoki na fotografiach 🙂