Co warto zobaczyć na Cyprze? Część 2. Pafos.

Pożegnaliśmy się z Afrodytą i ruszamy dalej na zachód wyspy. Jedziemy do Pafos, jednego z najciekawszych historycznie miast na Cyprze. Lubicie starożytne kamienie? Bo ja lubię. Uwielbiam wyobrażać sobie jak dane budowle wyglądały w czasach swojej świetności, nieraz tysiące lat temu. Często trudno mi sobie wyobrazić, jak ogromnym przepychem charakteryzowały się takie miejsca. Amatorzy antycznych atrakcji znajdą mnóstwo takich rarytasów właśnie w Pafos. Jednym z kilku najważniejszych tego typu obiektów jest tutaj park archeologiczny zwany „Mozaikami”. Uznaje się, iż tutejsze mozaiki podłogowe są jednymi z najładniejszych w całym basenie Morza Śródziemnego. Wejście na teren parku znajduje się tuż obok portu, w samym turystycznym centrum Pafos. A wracając do przepychu… Wyobraźcie sobie budynek nazywany Willą Tezeusza, który powstał prawie dwa tysiące lat temu, w drugiej połowie II wieku naszej ery, składał się z ponad stu pomieszczeń!, których podłogi w większosci pokryte były przepięknymi mazaikami. Takimi mozaikami:

Mozaiki small

Tezeusz i Minotaur – mozaiki podłogowe w Willi Tezeusza

Ruiny Villi Tezeusza small

Okolice Willi Tezeusza

Naukowcy uważają, że Willa Tezeusza była niegdyś siedzibą samego gubernatora Cypru. Stąd te bogactwo zdobień. Innym wymownym przykładem rozmachu ówczesnych budowniczych może też być pobliski Dom Dionizosa. Budynek ten również powstał pod koniec II wieku naszej ery i zajmował dwa tysiące metrów kwadratowych! Ponad 500 metrów kwadratowych Domu Dionizosa pokrywały mozaiki przedstawiające sceny mitologiczne. A teraz idźcie do swojej łazienki i policzcie ile metrów kwadratowych zajmują w niej Wasze płytki ceramiczne… Pewnie trochę mniej.

Teren parku archeologicznego jest na tyle duży, że godzinami można tu spacerować. Nawet jeśli nie interesują nas starożytne kamienie to i tak warto tu zajrzeć, chociażby ze względu na urok i piękno tego miejsca. Oprócz ruin bogatych willi odnajdziemy tu inne ciekawe budynki lub ich pozostałości: odrestaurowany odeon, ruiny zamku Sarand Colones (tłum. Czterdzieści Kolumn) czy współczesną, bardzo fotogeniczną latarnię morską.

Odeon small

Odeon

Saranda Colones small

Ruiny zamku Saranda Colones

Latarnia small

Wiosna w Pafos

W Pafos znajduje się też drugi park archeologiczny, nieco mniejszy, zwany Grobowcami Królewskimi. Jest on pozostałością starożytnej nekropolii a te powstawały poza murami antycznych miast. Grobowce Królewskie znajdują się więc jakieś 5 kilometrów od centrum Pafos. Można do nich dotrzeć spacerując wzdłuż wybrzeża nadmorską promenadą, która biegnie od twierdzy w porcie wzdłuż ogrodzenia za którym znajduje się park z mozaikami. Oba te parki wraz z najbliższą okolicą zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grobowce Królewskie powstały około III wieku przed naszą erą i co ciekawe, królowie nigdy nie byli tu grzebani. Nazwa wzięła się raczej od monumentalnego charakteru tutejszych grobów. W nekropolii spoczywali głównie wysocy rangą urzędnicy oraz członkowie ich rodzin.

Grobowce Królewskie small

Teren parku może wygląda niepozornie…

Ruiny grobowca small

…ale niektóre spośród ponad stu grobowców…

Grobowiec numer3 small

…robią spore wrażenie. (Grobowiec numer 3)

Na koniec wspomnę jeszcze o jednym ze znaków rozpoznawczych Pafos – tutejszej twierdzy. Mała, skromna budowla obronna powstała w połowie XIII wieku naszej ery. Znajduje się w porcie, obok parku archeologicznego z mozaikami. Szczerze powiedziawszy do środka twierdzy raczej nie warto zaglądać. Ale jeśli cały dzień zleciał Wam na zwiedzaniu okolicy, to warto w pobliżu twierdzy poczekać na zachód słońca. Wygląda magicznie.

Twierdza w Pafos o zachodzie słońca small

Twierdza o zachodzie słońca

Twierdza w Pafos po zachodzie słońca small I tuż po zachodzie

W centrum Pafos znajduje się sporo innych, drobnych ale bardzo ważnych obiektów historycznych. Takie miejsca jak katakumby lub pręgierz świętego Pawła postaram się opisać przy najbliższej okazji. A jeśli skończyliście zwiedzanie miasta to jedziemy dalej, w poszukiwaniu tutejszych wraków.

Przydatne info:

Ceny biletów wstępu (stan na marzec 2016):

Park archeologiczny „Mozaiki” – 4,5 EUR;

Grobowce Królewskie – 2,5 EUR;

Twierdza w Pafos – 2,5 EUR.

Wiele przydatnych informacji znajdziecie na stronie:

http://www.mcw.gov.cy/mcw/da/da.nsf/DMLindex_en/DMLindex_en?OpenDocument

 

Twierdza i oba parki archeologiczne zaznaczone na mapie:

Powiązane wpisy