Co warto zobaczyć na Cyprze? Część 3. Cypryjskie wraki.

U wybrzeży Cypru spoczywa kilka ciekawych wraków. Dwa z nich znajdują się w okolicach Pafos. Obu przyjrzeć się lepiej możemy jadąc z Pafos na północny-wschód, w kierunku przylądka Akamas. Pierwszy z nich, wrak statku MV Demetrios II, jest bardzo dobrze widoczny z wielu miejsc. Dostrzeżemy go chociażby spacerując po parkach archeologicznych w Pafos.

MV Demetrios smallWrak Demetriosa spoczywa kilkaset metrów od brzegu

MV Demetrios o zachodzie słońca small

MV Demetrios II po zachodzie słońca

MV Demetrios II transportujący drzewo z Grecji do Syrii osiadł podczas złych warunków pogodowych na płyciźnie pod Pafos 23 marca 1998 roku. Pomimo kilku prób przywrócenia statku do działania, wrak spoczywa w tym samym miejscu po dziś dzień. Może to i lepiej bo jest sporą atrakcją okolicy. Podczas zimowej, burzowej pogody wygląda niesamowicie, groźnie i tajemniczo.

Drugi wrak spczywa jakieś 20 kilometrów od centrum Pafos, na wysokości miejscowości Pegeia (czyt. Peja – tak, tak, jak ten raper). Wrak statku Edro III jest chyba nawet ciekawszy. Spoczywa tuż przy brzegu w otoczeniu przepięknych klifów.

Edro III u brzegu small

Wrak statku Edro III

Rdza na Edro III small

Czas oraz rdza pożerają powoli wrak

Edro III o zachodzie słońca kontrast small

Zachód słońca nad wrakiem

Historia statku podobna jest do tego co przydarzyło się Demetriosowi. 7 grudnia 2011 roku, czyli całkiem niedawno, Edro III wypłynął z portu w Limassol kierując się na wyspę Rodos. Zła pogoda spowodowała usterkę silnika, obsługa straciła kontrolę nad maszynami. Edro minąwszy Pafos uderzył o skałę a fale ściągneły go do samego brzegu nad ranem nastepnego dnia. Burzowa pogoda i silny wiatr są więc twórcami tego cudownego miejsca. Większość moich znajomych, którym miałem okazję pokazać wrak Edro, twierdzi zgodnie, że jest to najpiękniejsze miejsce jakie widzieli w tej części Cypru.

Zgadzacie się?

Lokalizacja wraku Demetriosa:

Lokalizacja wraku Edro III:

Powiązane wpisy

  • Maja

    A gdzie znajduje się 3 wrak – Demetrios?