Co warto zobaczyć na Cyprze? Część 4 – Wąwóz Avakas

Pierwszą cypryjską trasę kończymy w północno-zachodniej części wyspy, na przylądku Akamas. Będąc w tej części Cypru obowiązkowo należy odwiedzić wąwóz Avakas. Moim zdaniem jest to jedno z najładniejszych tego typu miejsc na całej wyspie. Wąwóz jest przepiękny i tajemniczy.

Avacas - Attention small Spacerując wąwozem należy patrzeć i w dół i w górę – zarówno na śliskie kamienie pod stopami jak i na spadające z góry fragmenty skał.

Spacer zaczynamy około jednego kilometra przed wejściem do wąwozu, dalej autem nie podjedziemy. Żeby nie mieć problemu z przebitą oponą, samochód najlepiej zostawić na prowizorycznym parkingu tuż obok wybrzeża. Co prawda ostatni parking znajduje się dalej, jakieś 500 metrów przed wąwozem, ale droga do niego prowadząca pozostawia wiele do życzenia.

Do Avakas biegnie wygodna, szeroka ścieżka. Okolica stanowi swego rodzaju park botaniczny, wiele drzew i krzewów opisana jest na tabliczkach:

Avakas - tabliczka z nazwą drzewa small

Na przylądku Akamas spotkamy sporo fajnych roślinek ale też i wiele zwierzaków. Internety podają, że często można tu spotkać lisy, zające, jeże, orły, sowy… Chyba jestem mało spostrzegawczy gdyż będąc na Akamas wiele razy, widziałem jedynie setki kóz, dzikich gołębi i jedną świnię, która prawdopodobnie uciekła mieszkającemu w okolicy farmerowi.

Avakas - kozy small

Największa frajda zaczyna się już po wejściu do wąwozu, który nagle zaczyna się zwężać. Pod stopami wolno płynie strumień a wokół nas wysokie nawet na 30 metrów groźne skały. W pewnym momencie nad naszymi głowami pojawia się głaz, który utkwił pomiędzy ścianami wąwozu.

Spacerując wzdłuż Avakas możemy przekonać się jak potężną siłą jest nawet wolno i spokojnie płynąca woda. Mając wystarczająco dużą ilość czasu, mały strumień potrafi stworzyć tak potężne dzieło.

Avacas dbl1 logo small

Avakas - rynna poziom small

W końcowym odcinku Avakas ponownie się rozszerza. Wkraczamy wręcz w inny świat. Ogromne kamienie i powalone sporych rozmiarów drzewa sprawiają, że człowiek czuje się tu jakiś mniejszy.

Avacas - finish small

Avacas - makro small

Cały szlak ma około 3 kilometrów długości. Spokojne jego przejście zajmuje nawet kilka godzin. Należy uważać więc, żeby odpowiednio wcześnie ruszyć w drogę powrotną, tak aby nie zastał nas w wąwozie zmrok.

A Wy? Lubicie takie miejsca? Znacie podobne?

Wąwóz na mapie:

Powiązane wpisy