Co warto zobaczyć na Cyprze? Część 6. Wodospady w górach Troodos.

W górach Troodos na Cyprze odnaleźć możemy kilka ładnych wodospadów. W zeszłym miesiącu odwiedziłem dwa z nich – Myllomeris i Kaledonia (zwany też wodospadem Kaledońskim). Opinie na temat tych miejsc, krążące wśród turystów, nie są zachwycające. I niestety powinna być to dla mnie nauczka, aby nie sugerować się zdaniem innych. Oba wodospady, jak i ich okolice, wywarły bowiem na mnie spore wrażenie (ech ci turyści!). Wiele razy przejeżdżałem tuż obok nich i teraz żałuję, że nie wiedziałem o ich uroku wcześniej. Odwiedzałbym to miejsce zdecydowanie częściej. Oba wodospady znajdują się tuż obok miasteczka Pano Platres, zaledwie 10 kilometrów na północ od Omodos i po drodze do Olimposa, najwyższego szczytu na wyspie (1951 metrów n.p.m). Szlaki prowadzące do obu wodospadów powinny więc być obowiązkowym punktem wycieczki w góry Troodos.

Obie trasy są malownicze, krótkie i mało wymagające. Do wodospadu Myllomeris ruszamy z centralnej części Pano Platres. Tuż obok drogi głównej, naprzeciwko parkingu gdzie możemy zostawić auto, znajduje się znak wyznaczający początek trasy. Odległość to zaledwie jeden kilometr. Po przejściu zaledwie kilkunastu metrów szlak przybiera niezwykle urokliwy wygląd.

Świetlista ścieżka small

Cisza, spokój, śpiew ptaków i delikatny szum strumyka, wzdłuż którego spacerujemy. Jak można nie lubić takich miejsc…

Strumień small

Mniej więcej w połowie trasy widoki się nieco zmieniają. Po pokonaniu niewielkiego wzgórza schodzimy dosyć stromą scieżką do wąwozu.

Ścieżka do wodospadu Myllomeris small

Zostaje nam do pokonania jedynie kładka, rozwieszona nad strumieniem.

Kładka do wodospadu Myllomeris small

Po pokonaniu kładki jesteśmy na miejscu, tuż obok zaledwie kilkumetrowego, ale jakże uroczego wodospadu Myllomeris. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam takie miejsca.

Wodospad Myllomeris 1 small

Wodospad Myllomeris 2 small

Trasa wiodąca do wodospadu Kaledonia rozpoczyna się na północnym krańcu miasteczka Pano Platres, przy drodze krajowej B8, tuż obok restauracji Psilo Dendro. Szlak do wodospadu to odległość około dwóch kilometrów. Ścieżka ta jest może mniej urozmaicona niż ta do Myllomeris ale również ładna.

Droga do wodospadu Kaledonia small

Bardzo podoba mi się fakt, iż wiele roślin, drzew i krzewów (szczególnie gatunków endemicznych) oznaczonych jest tabliczką z ich nazwami zapisanymi w kilku językach – greckim, łacińskim i angielskim. Jest to standardem w tego typu miejscach na Cyprze. Gratka dla amatorów botaniki.

Tabliczka z nazwą drzewa small Po przebyciu dwóch kilometrów ukazuje się nam około 12-metrowa Kaledonia. Jeśli odwiedzacie Cypr w okresie letnim, to warto skorzystać z dobrodziejstwa jakim jest orzeźwiający prysznic pod wodospadem. Niestety ja odwiedziłem wodospad w kwietniu – woda była straszliwie zimna. Z prysznica postanowiłem więc zrezygnować. Ale śmiałkowie znajdą się zawsze.

Zimny prysznic small

Który wodospad podoba się Wam bardziej? Myllomeris czy Kaledonia?

A może oba uważacie za podobne? Jeśli tak to znajdźcie 10 różnic 😉

 

Na poniższej mapie zaznaczone są oba wodospady:

Powiązane wpisy