Co warto zobaczyć na Cyprze? Część 8. Chirokitia (UNESCO).

Na Cyprze znajdują się trzy obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest stanowisko archeologiczne w miejscowości Chirokitia (org. nazwa Choirokoitia). Miejsce to znajduje się niecałe 30 kilometrów na wschód od Limassol, tuż przy autostradzie biegnącej do stolicy Cypru – Nikozji. Odwiedzając więc park archeologiczny w Chirokitii rozpoczynamy trzecią już cypryjską trasę. Odwiedziliśmy już okolice Pafos oraz kilka ciekawych miejsc w górach Troodos. Teraz ruszamy na północ. Ale zanim dotrzemy na północną część Cypru, warto poświęcić trochę czasu na spacer właśnie w Chirokitii.

Tablica (s)

Tutejsze stanowisko archeologiczne skupia pozostałości po neolitycznej osadzie zamieszkałej już około dziewięć tysięcy lat temu! W czasach swojej świetności osadę mogło zamieszkiwać nawet do dwóch tysięcy mieszkańców. Jest więc ona jedną z największych i zarazem jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych osad ludzkich z czasów neolitycznych we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Właśnie z tego typu względów miejsce to zostało wpisane w 1998 roku na listę UNESCO.

Do dnia dzisiejszego po osadzie zachowała się jedynie kolokwialnie zwana kupa kamieni. Intensywne prace archeologiczne prowadzone na tym terenie pozwoliły jednak naukowcom na odkrycie wielu ciekawostek z okresu, kiedy Chirokitia przeżywała swój rozkwit.

Kamienie (s)

Tylko tyle pozostało do dnia dzisiejszego z neolitycznej osady.

Naukowcy odnaleźli na tym terenie sporo narzędzi, naczyń oraz kilkadziesiąt szkieletów osób pogrzebanych na terenie osady. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się sporo o tym, jak wyglądało życie takiej osady tysiące lat temu. Wiemy na przykład, że mieszkańcy Chirokitii trudnili się nie tylko rolnictwem ale też łowiectwem i rybołówstwem. Po śmierci grzebani byli pod posadzkami swoich domostw w pozycji skurczonej, embrionalnej. W grobach znajdowała się też biżuteria a na ciele zmarłego zwykle spoczywał sporych rozmiarów kamień. Naukowcy uważają, że kamienie te miały zabezpieczyć ciało nieboszczyka przed ewentualnym „powstaniem z martwych”… ciekawe.

Dużo ciekawych i przydatnych rzeczy możemy dowiedzieć się z tablic informacyjnych, których jest sporo na terenie całego stanowiska archeologicznego. Opisana jest na nich nie tylko historia osady ale również sposób budowania tutejszych neolitycznych domostw czy występująca w tym rejonie flora i fauna.

Tablica informacyjna (s)

Teren parku archeologicznego składa się z dwóch głównych części. Po pierwsze są to pozostałości neolitycznej osady, czyli jak zauważyłem wcześniej – kupa kamieni. Rozrzucone są one po wzgórzu, wokół którego warto zorganizować sobie kilkunastominutowy spacer. Druga część, zdecydowanie ciekawsza, znajduje się u podstawy tegoż wzgórza, zaraz za bramą wejściową na teren parku. Są to odbudowane za sprawą naukowców i lokalnych władz domki o charakterystycznym, okrągłym kształcie, zwane tolosami. Są to rekonstrukcje domostw w jakich mieszkali tutejsi osadnicy kilka tysięcy lat temu. Dzięki tym rekonstrukcjom nie musimy zbytnio nadwyrężać naszych szarych komórek – nawet osoba o niezbyt bujnej wyobraźni może tutaj zobaczyć w jakich warunkach się tu kiedyś mieszkało.

Domki widok z gory (s)

Domki widok 1 (s)Dzięki zrekonstruowanym tolosom zdecydowanie łatwiej poznaje się historię tego miejsca oraz przyjemniej zwiedza się teren wykopalisk. Tym bardziej, że w Chirokitii zwykle brak tłumów turystów. Będąc tam ostatnio spotkałem zdecydowanie więcej sympatycznych jaszczurek niż ludzi.

Jaszczur crop (s)

Bardzo lubię takie miejsca. Miejsca, gdzie obok kupy starożytnych kamieni znajdują się też rekonstrukcje wiekowych budowli, które mogą tchnąć nieco życia w nieme skały. A Wy lubicie?

Więcej o tym miejscu przeczytacie (po angielsku) tutaj:

http://larnakaregion.com/directory/product/choirokoitia-neolithic-settlement

http://whc.unesco.org/en/list/848

A jeśli chcecie do tego miejsca trafić, to zerknijcie na poniższą mapkę:

Powiązane wpisy