Co warto zobaczyć na Cyprze? Część 10. Zamek świętego Hilariona.

W północnej, tureckiej części Cypru znajdują się ruiny trzech ciekawych zamków. Jeden z nich, zamek świętego Hilariona, znajduje się tuż obok trasy wiodącej z Nikozji, stolicy Cypru, do Kyrenii, bardzo kameralnego miasteczka portowego na północnym wybrzeżu wyspy. Trasę tą pokonywałem wielokrotnie, zwykle jednak późnym wieczorem, przez co zamek Hilariona odwiedziłem tylko raz. Żałuję, gdyż jest to miejsce, do którego mógłbym ciągle wracać.

Droga na zamek świętego Hilariona.

Droga prowadząca na zamek

Plan zamku

Przed wejściem na teren twierdzy warto zaopatrzyć się w darmowe broszury z planem zamku. Obiekt jest bowiem całkiem spory.

Wejście na zamek świętego Hilariona

Brama wejściowa na teren zamku

Pierwotnie, w X wieku, znajdował się w tym miejscu klasztor. Kilkadziesiąt lat później bizantyjczycy rozpoczęli fortyfikowanie obiektu, który razem z dwoma pozostałymi zamkami, Kantarą i Buffavento, miał strzec północnego wybrzeża Cypru przed atakami arabskich piratów.

Twierdza świętego Hilariona leży na wysokości około 730 metrów nad poziomem morza. Położona jest na wzgórzach niewysokiego, wąskiego pasma gór Pentadaktylos. Obiekt wybudowano tak, aby widok na północne wybrzeże wyspy był jak najlepszy. Widoki jakie roztaczają się z twierdzy są więc niesamowite.

Widok z twierdzy świętego Hilariona na wybrzeże

Widok na północne wybrzeże Cypru

kyrenia znad chmur

Widok z twierdzy na malownicze miasteczko Kyrenia

Największy rozkwit twierdzy przypadł na okres panowania dynastii Lusignan, kiedy to król Ryszard Lwie Serce po zdobyciu Cypru w 1191 roku przekazał zamek świętego Hilariona w posiadanie Guy de Lusignanowi. Twierdza została mocno rozbudowana i podzielona ogromnymi murami na trzy niezależne części.

Mury obronne zamku świętego Hilariona

Ruiny komnat królewskich

Ruiny kosciola bizantyjskiego

Ruiny kościoła bizantyjskiego na terenie twierdzy

Zamek i jego okolice wyglądają niesamowicie w pełnym słońcu. Jednak twierdza odsłania zupełnie inne oblicze, kiedy pojawiają się wokół niej gęste chmury. Atmosfera jest wówczas świetna – tajemnicza, nieco groźna. W takich momentach charakter takich miejsc jest według mnie pełniejszy, prawdziwszy.

Wieża na szczycie zamku

Zamek świętego Hilariona ponad chmurami

Najwyższe części zamku świętego Hilariona ponad chmurami

Byliście już w północnej części Cypru? Podobało się Wam?

 

Powiązane wpisy