Co warto zobaczyć na Cyprze? Część 1. Miejsce narodzin Afrodyty.

Ruszamy na pierwszą cypryjską trasę. Z Limassol kierujemy się na zachód, w kierunku miasta Pafos. Tuż obok autostrady, jakieś 20 kilometrów przed Pafos znajduje się chyba najbardziej znana atrakcja wyspy. Nazwa Petra tou Romiou zwykle turystom przylatującym na Cypr nic nie mówi. Większość osób wie jednak, że dawno dawno temu, w odległej krainie zwanej Cyprem właśnie, z morskiej piany wyłoniła się bogini piękna i miłości Afrodyta. Ze względu na ten fakt wyspa stała się jednym z głównych miejsc kultu bogini i bardzo często zwana jest Wyspą Afrodyty.

Miejsce narodzin pięknej bogini zwane jest tutaj Petra tou Romiou, co z narodzinami Afrodyty nie ma nic wspólnego. Nazwę tą tłumaczyć można jako „Skała Rzymianina” lub „Skała Greka”. W czasach bizantyjskich, z których nazwa pochodzi, określenia te były równoznaczne, gdyż bizantyjczycy uważali się za potomków Rzymian. Owym Grekiem/Rzymianinem/Bizantyjczykiem miał być heros Digenes Akritas, który cisnął potężny głaz z gór Troodos aż na wybrzeże, co ocaliło wyspę przed najazdem Saracenów… silny z niego był gość!

Petra tou Romiou po zachodzie słońca 1 small

Petra tou Romiou po zachodzie słońca – widok od wschodu

Petra tou Romiou po zachodzie słońca 2 small

Petra tou Romiou po zachodzie słońca – widok od zachodu

Znacznie więcej legend związanych jest oczywiście z postacią samej Afrodyty. Jedna z nich głosi, iż osoba, które trzykrotnie opłynie jedną z tutejszych skał, w cudowny sposób odmłodnieje lub wręcz zyska wieczną młodość. Wiele razy byłem w tym miejscu, jednak nigdy nie paliłem się aby spróbować. Dlaczego? Po pierwsze bardzo często występują tutaj zdradliwe i niebezpieczne prądy morskie. Jest więc opcja, że pozostałbym wiecznie młody… na dnie morza. Po drugie i tak całkiem młodo wyglądam. Pomimo przeżytych już wielu wiosen, kiedy się ogolę, panie w monopolowym często proszą mnie o okazanie dowodu osobistego przed zakupem napoi wyskokowych…

I po trzecie ze względu na kolejną legendę, mówiącą o narodzinach bogini piękna i miłości. Jedna z wersji mitu mówi o tym, iż Afrodyta wyłoniła się z morskiej kipieli w miejscu, gdzie wpadły… genitalia Uranosa, pokonanego przez swego syna, tytana Kronosa. Kronos odciął sierpem genitalia swemu ojcu i cisnął nimi akurat w pobliże Cypru… Nie, pływanie wokół genitaliów greckiego bóstwa jakoś mnie nie kręci…

Serce z plaży Afrodyty small

Kamienie w kształcie serca z Petra tou Romiou podobno gwarantują miłość.

Istnieje jeszcze jedna, bardzo popularna legenda dotycząca tego miejsca. Mówi o tym, że jeśli zabierzesz ze sobą znaleziony na plaży Afrodyty kamień w kształcie serca, to szczęście w miłości masz gwarantowane. Kamiennego serca też nigdy ze sobą nie zabrałem. Jeśli zabrałbym jakiś kamień o brzydkim kształcie to istnieje ryzyko, że zakochałbym się w nieurodziwej kobiecie. Wolę więc nie ryzykować.

Serce z plaży Afrodyty 2 small

Serce to, czy nerka?

A Wy? Byliście już na Cyprze? Macie swój kamień z Petra tou Romiou?

Petra tou Romiou na mapie:

Powiązane wpisy