Co warto zobaczyć na Cyprze? Część 7. Klasztor Kykkos.

Na Cyprze kościołów (a raczej cerkwi) i klasztorów jest mnóstwo. Każda, nawet najmniejsza chyba wioseczka na wyspie musi posiadać jakikolwiek obiekt sakralny. O dużym znaczeniu tych miejsc może świadczyć fakt, że dziesięć spośród tych obiektów wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są one bardzo stare i niepozorne, ale ich wnętrza są bardzo bogato zdobione freskami. Do tejże dziesiątki nie należy jednak najbardziej znany i popularny turystycznie, leżący w najwyższych partiach gór Troodos klasztor Kykkos. Jest on najważniejszym cypryjskim monastyrem z kilku powodów. Na jego terenie znajduje się chociażby grób Makariosa III – pierwszego prezydenta Republiki Cypru (1960-1977) oraz zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego.

Wejście do Kykkos small

Wejście do klasztoru

Wierzy się, że klasztor Kykkos powstał w pierwotnej formie w XI wieku, gdy cesarz Aleksy Komnen sprowadził tu ikonę Matki Bożej stworzonej przez samego Świętego Łukasza Ewangelistę. Obecnie jest ona największym skarbem klasztoru i przyciąga rzesze turystów, nie tylko wyznania prawosławnego. Ikona znajduje się w centralnej części ikonostasu w głównej sali klasztoru. Tuż obok znajduje się mała sala z wyeksponowanymi relikwiami świętych. Relikwie te przechowywane są w relikwiarzach… oprawionych czystym złotem i srebrem! W obu tych salach bogactwo aż bije po oczach – ikonostas, relikwiarze, żyrandole… wszystko to pokryte złotem lub srebrem. Niestety w obu tych salach zabronione jest robienie zdjęć.

Dziedziniec small

Główny dziedziniec

Złoto możemy jednak fotografować w innych częściach Kykkos. Jest go bowiem sporo również w korytarzach wokół głównego dziedzińca. Znajdują się tam bowiem przepiękne mozaiki, których drobniutkie płytki pokryte są złotą folią. Trzeba przyznać, że mozaiki też robią spore wrażenie. Przedstawiają one sceny biblijne, postacie świętych oraz historię samego monastyru.

Korytarz z mozaikami 1 small

Korytarz z mozaikami 2 small

Korytarz z mozaikami 3 small

Złote mozaiki 4 small

Przepiękne mozaiki w klasztornych korytarzach

Wiele osób twierdzi, że całe złoto zgromadzone w klasztorze waży pomiędzy dwie a trzy tony! Bardzo często kiedy słyszą o tym turyści, i kiedy dowiadują się, że nie jest ono jakoś szczególnie pilnowane, twierdzą, że kiedy odwiedzą Kykkos, zabiorą sobie trochę tych skarbów na pamiątkę.

Zawsze zastanawiałem się dlaczego jeszcze nikt nie spróbował 😉

Powiązane wpisy