Co Warto Zobaczyć Na Cyprze? Część 11. Kyrenia.

Podróżniczą monotonię na Cyprze z pewnością zabija fakt, iż każde miasto na wyspie jest zupełnie inne. Pafos to gratka dla wielbicieli starożytnych kamieni. Agia Napa to, w sezonie letnim, jedna wielka impreza. Limassol jest prężnie działającym i kosmopolitycznym miastem, w którym ciągle coś się dzieje. Nikozja, jedyna na świecie stolica państwowa podzielona granicą, jest miejscem niezwykłym i niepowtarzalnym. No i w końcu Kyrenia na północnym wybrzeżu Cypru – totalnie inna niż miasta na południu kraju.

Leżące w tureckiej części wyspy miasteczko, zwane tutaj Girne, przyciąga coraz większe rzesze turystów swoim urokiem. Jego historia sięga aż starożytności. Założyć je bowiem mieli Achajowie, greccy koloniści z Peloponezu, tuż po zakończeniu wojny trojańskiej.

Twierdza w Kyrenii

Twierdza w Kyrenii – wejście na jej teren to obowiązkowy punkt programu zwiedzania miasta.

Dziś największą atrakcją Kyrenii jest tutejszy zamek, który powstała w VI lub VII wieku. W 1191 roku zdobył go Ryszard Lwie Serce i w ciągu kilku lat został on nieco rozbudowany. Ostateczny natomiast wygląd nadali twierdzy Wenecjanie w XIV wieku, kiedy to przejęli te tereny. Obecnie wewnątrz zamku znajduje się muzeum, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Wejście na twierdzę w Kerynii

Wejście na zamek

Bazylika w twierdzy w Kyrenii

Pozostałości kościoła bizantyjskiego na terenie zamku

Widoki z murów twierdzy na panoramę miasta oraz port ulokowany tuż obok, robią niemałe wrażenie.

Widok z twierdzy na port w Kyrenii

Widok z twierdzy w Kyrenii na port i promenadę

Widok na wyjście z portu w Kyrenii

W muzeum na terenie twierdzy wyeksponowana jest tutejsza perełka – bardzo dobrze zachowany wrak greckiego statku handlowego, datowany na IV wiek przed naszą erą! Łódź ta pływała więc za czasów panowania Aleksandra Wielkiego. Wrak został odnaleziony u wybrzeży Kyrenii w 1965 roku i przez kilka kolejnych lat był dokładnie badany. Dziś możemy go oglądać w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu. Wrak ten jest tak istotnym elementem historii Cypru, że orginalny wygląd tejże łodzi przedstawiony jest na trzech cypryjskich monetach euro – 10, 20 i 50 centów.

Wrak statku z Kyrenii

Tuż obok zamku ulokowana jest kolejna największa atrakcja miasta – tutejszy port oraz turystyczna promenada biegnąca wokół niego. Mnóstwo restauracji z typowo tureckimi potrawami i liczne sklepy w pobliżu sprawiają, że warto spędzić w Kyrenii przynajmniej jeden cały dzień. Będąc w Girne zawsze lubiłem przysiąść na dłużą chwilę w lokalnej jadłodajni, rozkoszować się klimatem miasteczka, no i oczywiście zjeść tutejszego kebaba.

Port w Kyrenii

Łodzie w porcie w Kyrenii

Port w Kyrenii z widocznym w oddali meczetem Aga Kafer Paszy

Latarnia na wejściu do portu w Kyrenii

Latarnia na wejściu do portu

A Wam które miasto na Cyprze podoba się najbardziej?

Powiązane wpisy